Satylia

Günde kaç adım atmak fayda sağlayabilir?

09 Ağustos 2022 2 dakika okuma

Yürüyüş, sağlıklı yaşama katkı sağlayan fiziksel aktivitenin en güvenli ve en basit biçimlerinden biridir.1

Sağlıklı yetişkinler için günde 10.000 adım makul bir hedeftir.2

Alternate Text

Adım sayınızı ve yürüyüş kalitenizi artırabileceğiniz 6 önerimiz var:1

  1. Yürümeye başlamadan önce ısınmayı ihmal etmeyin. Yavaş yavaş yürümeye başlayın. İki ila dört dakika sonra, kaslarınızın ısınmaya ve gevşemeye başladığını hissettiğinizde hızınızı artırın.
  2. Isındıktan sonra hafif esneme hareketlerine başlayın. Araştırmalar, yürüyüşte kullanılan bacak kaslarının hafif esnetilmesinin performansı artırabileceğini ve yaralanma riskini azaltabileceğini göstermektedir.
  3. Mesafenizi ve hızınızı zamanla artırın. Rutine alıştıktan sonra daha uzun yürüyüşler yapmayı hedefleyin. Zorlu tutmak için her haftanın başında yeni bir zaman veya mesafe hedefi belirleyin.
  4. Yürüyüş rutininizi zaman zaman değiştirin. Her hafta birkaç gün hızı, yönü, manzarayı ve mesafeyi değiştirmek, yürüyüş rutininizi taze ve ilginç tutar. Belirli bir zamana veya mesafeye kilitlendiğinizi hissetmeyin
  5. Rahat bir yürüyüş tekniği kullanın. Omuzlarınız sıkıysa, kollarınız savruluyorsa veya sırtınız çabuk yoruluyorsa, muhtemelen çok hızlı yürüyorsunuzdur.
  6. Yürüyerek halledebileceğiniz şeyleri yürüyerek halletmeye gayret edin. Örneğin, erken gittiğiniz randevu için arabada beklemek yerine yürüyüşe çıkın, çocuklar spor yaparken yürüyün veya iş yerinde iş arkadaşlarınızın odalarına e-mail veya telefon yerine yürüyerek ulaşın.

Gün boyunca ne kadar aktif olduğunuzu ölçmek için akıllı bileklikleri veya akıllı cep telefonunuzun adımsayarını kullanabilirsiniz.1

  1. https://www.cdc.gov/diabetes/prevention/pdf/postcurriculum_session8.pdf.
  2. How Many Steps/day are Enough? For Adults Catrine Tudor-Locke

Bunlarda İlginizi Çekebilir!

Alternate Text
Alternate Text

09 Ağustos 2022

2 Dakikalık okuma

Obezite Nedir?

Alternate Text
Alternate Text

09 Ağustos 2022

2 Dakikalık okuma

Günde Kaç Adım Atmak Fayda Sağlayabilir?

Alternate Text
Alternate Text

09 Ağustos 2022

2 Dakikalık okuma

Vücut Kitle İndeksi (VKİ) Nedir?

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak ve hizmetlerimizi daha etkin sunmak için, üçüncü kişilere ait olanlar da dahil, çerezler ve benzer teknolojiler kullanmaktayız. Detaylı bilgi için Gizlilik Politikası’nı ve Çerez Politikası’nı. inceleyebilirsiniz.